Panteon, Teknasyon Yatırımıyla Dünyaya Açılacak!

13AGU2017

ODTÜ TEKNOKENT firmalarından Panteon, hisselerinin yüzde 75'ini İstanbul merkezli mobil teknoloji şirketi Teknasyon'a satarak küresel pazara açılacak. Firmanın kurucu ortağı Ufuk Şahin, Webrazzi'ye hisse satışıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: "Günümüz koşullarında kaliteli ürün geliştirmek başarı için yeterli değil maalesef. Bir süre sonra sonsuz bir döngü içerisinde sadece geliştiriyor ancak istediğiniz ticari başarıyı elde edemediğinizi görüyorsunuz. Teknasyon ise özellikle dijital pazarlama konusunda çok güçlü ve tecrübeli bir şirket. Şirkete sağlanan fon ve pazarlama tecrübesiyle Panteon'un geliştirme gücü birleştiğinde ortaya çok büyük başarılar çıkacağına inanıyoruz."

Çalışmalarına Ankara'da devam edeceklerini söyleyen Şahin: "Ankara'nın, özellikle ODTÜ Teknokent'in bu tip yaratıcı işler için çok uygun bir ekosistem olduğunu düşünüyoruz. Büyük ve başarılı üniversiteler ve nispeten düzenli bir şehir hayatının olumlu etkilerini görüyoruz." dedi.

Panteon

Panteon, 2004 yılından itibaren oyun geliştiren deneyimli bir ekip tarafından Türkiye'nin ilk tarayıcı tabanlı oyunu 'Savasim' (2004), 'Son Savaş' (2008), 'Orta Doğu Savaşı' (2009)gibi başarılı yapımların ardından 2012 yılında ODTÜ Teknokent'te kurulmuş bir oyun firmasıdır. Eğlence amaçlı oyunların yanı sıra oyunların eğitim amaçlı kullanımı konusunda Ar-Ge projeleri yürüten firma, bu projelerde elde ettiği deneyimin ışığında M.E.B. ve AFAD gibi devlet kurumları da dahil olmak üzere birçok firmaya çeşitli eğitsel oyun ve uygulamalar da geliştirmektedir. ODTÜ Teknokent'teki ofisinde el, yüz ve vücut Motion Capture sistemleri gibi oyun ve animasyon geliştirme konusunda ihtiyaç duyulabilecek en son teknolojileri barındıran Panteon aynı zamanda "Sesin 3 boyutlu olarak işaret diline tercüme edilmesi" gibi geleceği şekillendirebilecek teknolojiler geliştiriliyor.

Panteon'un 2015 yılında "deneysel" bir oyun olarak piyasaya sunduğu "MoBu" Apple tarafından 159 ülkede "Editörün Seçimi" olarak yayınlandı ve 5 milyondan fazla indirilme oranıyla çeşitli ödüller kazanmayı başardı.